SQL Management Studio – brak okna połączenia

Przy pracy na kilku monitorach zauważyłem dosyć dziwne zachowanie SQL Management Studio. Po przeciągnięciu okna na sąsiedni monitor, następnie zamknięciu i próbie ponownego otwarcia, nie pojawia się okno połączenia, cała aplikacja jest na drugim tle i nie da się nic z nią zrobić oprócz zabicia procesu. Nie pomaga nawet restart systemu. Zatem jak sobie z tym radzić?

Wygląda na to że problem związany jest z obsługą wielu monitorów a konkretnie różnych ich rozdzielczości a okno Logowania wyświetla się poza dostępnym obszarem roboczym. Co ciekawe nie widać go na liście uruchomionych programów ani w menu ALT+TAB.

move3

Jedynym obejściem jakie znalazłem to przy użyciu ALT+TAB wybieramy okno aplikacji, następnie ALT+SPACJA otwieramy menu kontekstowe gdzie mamy opcję Przenieś/Move i klikamy klawisze strzałek (góra, lewo) po czym okno przyczepi się do kursora myszy i będziemy mogli przenieść je bezpośrednio na główny monitor. Okno Logowania pojawia się nam na głównym monitorze gdzie przywraca się nad nim pełna kontrola.

sql_logon

Problem występuje przy podłączeniu kilku monitorów. Można się o tym przekonać odłączając dodatkowe monitory i restartując SQL Management Studio. Okno połączenia będzie wtedy na pierwszym planie.