Użyj Calibrize do kalibracji kolorów monitora (Windows)

Jeśli nie zajmujesz się profesjonalnie edycją grafiki lub montażem filmów Twój monitor pewnie nie jest skalibrowany.

Nie martw się, dzięki bezpłatnej aplikację o nazwie Calibrize 2.0. możesz z łatwością przeprowadzić kalibrację kolorów. Po takim zabiegu monitor będzie wierniej przedstawiał odcienie i barwy. Program zmienia ustawienia systemu Windows, więc nie trzeba robić tego ręcznie.
Wszystkie komputery powinny wyświetlać obraz według ustalonych standardów, więc do dzieła!
 calibrize1
Ściągamy program ze strony producenta. Po perwszym uruchomieniu aplikacja pyta się czy chcemy ustawić w harmonogramie kalibrację w przyszłości, wybieramy “Don’t remind me”.
Klikamy przycisk Dalej i zabieramy się za kalibrację:
 calibrize2
Naszym pierwszym krokiem jest uzyskanie odpowiedniego kontrastu i jasności. Ustawiamy kontrast monitora do poziomu maksymalnego. Być może trzeba będzie zerknąć do instrukcji obsługi monitora, przeważnie opcję tą można znaleźć klikając przycisk menu.
Teraz ustawiamy jasność tak, aby czarne koło było jak najmniej widoczne. Robimy tak że czarne koło łączy się z tlem, jak na obrazku poniżej. Teraz ustawiamy żeby jasne kółko było widoczne wewnątrz białego tła. Regulujemy to ustawiając kontrast.
 calibrize3
Może to wydawać się trochę skomplikowane, ale trzeba trochę poprubować zmieniając kontrast i jasność naprzemiennie. Teraz chcemy ustawić kolory w kręgach do koloru tła, żeby jak najbardziej się zlewały. Nie jest to łatwe ale drogą prób i błędów można uzyskać dobre rezulaty. Możemy spytać się drugiej osoby o pomoc w doborze ustawienia, z pewnością nam to ułatwi decyzję.
 calibrize4
To koniec ustawiania kalibracji. Kliknij przycisk Zapisz i ciesz się nowym kolorem monitora. Twoje oczy będą Ci wdzięczne!
 calibrize5
Możesz pobrać program ze strony Calibrize.
Jeśli znasz inne narzędzie używane do kalibracji monitorów to napisz je w komentarzu.